Tozluk nedir? Tozluk nasıl kullanılır? En iyi tozluk modelleri nelerdir?

Blog geri dön
Tozluk

Tozluk nedir? Tozluk nasıl kullanılır? En iyi tozluk modelleri nelerdir?

Bu yazımızda tozluk nedir, tozluk nasıl kullanılır, doğa yürüyüşçüleri ve avcılar için tozluk seçerken nelere dikkat etmelidir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Tozluk, genel olarak yürüyüşçüler, doğa yürüyüşü yapanlar, avcılar, atıcılar, bahçıvanlar ve farklı iş alanlarında çalışanlar tarafından kullanılan ayak bileğinden dize kadar olan bölümü saran giysidir.

Bacakları ve ayak bileklerini sıyrıklar, çizikler ve diğer yaralanmalardan, çarpmalardan korumak için kullanılırlar. Ayrıca rüzgar ve çamura karşı da koruma sağlar.

 

Tozluk nedir?

Doğa yürüyüşü yapanlar (trekking), avcılar, bahçıvanlar, dağcılar ve benzer işlerle ilgilenenler doğa koşulları sebebiyle yürüyüşleri esnasında ayaklarının çizilmesi, bacaklarında çarpmalar sebebiyle yaralanmalar oluşması gibi durumlarla karşılaşabilir. Bu durumlarda ayağa takılan tozluk hem ayağınızı çarpma ve çizilmelerden korur hem de ayağınızı sararak rüzgar ve çamura karşı da koruma sağlar.

Tozluk, ayağın bilek ve diz arasında bağlanan ve genellikle ayak altında sert metal tel ile ya da kayış ile sabitlenen, yanlarda yer alan fermuar yardımı ile kolaylıkla giyilebilen ayak koruma giysisidir. Tozluklar genellikle nefes alan ve su geçirmez malzemeden üretilir ve mümkün olduğu kadar dikiş yapılan kısımlardan da içeriye su ve rüzgar girmesi engellenir. Dağcı tozlukları genellikle diz altına kadar olurken farklı boylarda tozluklar da ihtiyaç doğrultusunda üretilebilmektedir. Sıcak iklimlerde çoğunluklar bilek üstüne kadar olan tozluklar kullanılır.

 

Tozluk ne işe yarar?

Tozluk suya, rüzgara ve çarpmaya dayanıklı kumaştan üretilir ve ayak ile diz arasında kalan kısmı korur. Bu koruma genellikle sert çarpmalara karşı bir koruma değil, daha ziyade çalı ve bitkilerin sebep olduğu çizilmelere karşıdır.

Dağcılık ile ilgilenenler kaya ve taş gibi sert yerlerde oluşan sürtünmelerden, avcılar ve doğa yürüyüşü yapanlar ormanda çalı ve ağaç dallarının takılması sonucu oluşan çiziklerden ve tabi ki yağmurlu zamanlarda ıslanmadan, sıcak dönemlerde ise toz ve rüzgardan korunmak için tozluk kullanırlar.

 

Tozluk nasıl kullanılır?

Tozluk her iki ayağa da giyilen, genellikle bilek ve diz arasını saran, aynı zamanda ayakkabı ve bot üstünde de koruma uzantıları bulunan bir giysidir. Sert bir kayış ya da bir bağlama teli ile ayak altından geçerek sabitleme yapılır. Çorap gibi giyilen modeller olduğu gibi yandan fermuarlı ve ayağı saran modelleri de bulunmaktadır. Fermuarlı modeller daha kullanışlı ve giyilmesi kolay olduğu için tercih edilir.

Yan kısmında yer alan fermuarı açılan tozluk, ayak bileği ile diz arasında yerleştirilir ve fermuarı kapatılarak sıkıştırılır. Ayak altında geçirilen kayış ya da bağlama teli ile sıkıca bağlanarak ayağa sabitlenir. Avagora Tozluk modellerinde yer alan fermuar üstü cırt yapıştırma ile ekstra koruma sağlanır. Bu şekilde fermuar üzerinden su ve toz girişi engellenir.

 

Avcılar için tozluk seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Tozluk nasıl seçilir diye düşündüğünüzde ilk akla gelecek cevap ihtiyaca göre olmalıdır.  Her ne kadar günümüzde Avcı tozluğu, yürüyüş tozluğu, dağcı tozluğu gibi farklı modeller üretiliyor olsa da her ihtiyaca uygun şekilde tasarlanmış tozluk modelleri de bulunmaktadır.

mavi-tozluk-fermuarli-ve-cirtliAvcılar için tozluk alırken suya dayanıklı olmasına ve sağlam bir kumaştan üretilmesine dikkat edilmelidir. Dağcılık ve avcılık ile ilgilenenler tozluğun sert çizilmelere karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelidir. Satın aldığınız tozluğun ayak altı bağlama aparatları sert kayış ya da kopmaya dayanıklı tel olarak tasarlanmış olmalıdır. Aksi halde kısa sürede koparak sizi yarı yolda bırakabilir.

İyi tozluk denildiğinde akla gelen bir diğer önemli konu ise tozluğun rengidir. İhtiyacınıza uygun bir renk tozluk kullanmanız size birçok konuda yararlı olur. Örneğin, avcı iseniz kamuflaş renk bir tozluk kullanmanız ormanlık alanda av hayvanları tarafından farkedilmenizi önler. Ya da doğa yürüyüşü için tozluk kullanıyorsanız sıcağı çekmeyecek açık renk bir tozluk kullanabilirsiniz. Dağcılar genellikle dikkat çekici tonlarda, kırmızı gibi renkler tercih ederler. Bu da olası bir kaza durumunda renkli kıyafetlerin uzaktan tespitini kolaylaştıracaktır.

 

En iyi tozluk modeli hangisidir?

En iyi tozluk modeli kişinin ihtiyaçlarına daha iyi uymakla beraber en sağlam ve en ergonomik modeldir. Tozluk almadan önce alacağınız tozluğun suya dayanıklı, rüzgar geçirmeyen ve nefes alan kumaştan imal edilmiş olmasına, ayak altı kayışlarının sağlam olmasına ve ayak üstü koruma bölümlerinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Avagora tozluk modelleri avcılar ve doğa yürüyüşü yapanlar için özel olarak tasarlanmıştır. Avagora tozluk dayanıklı ve nefes alan kumaştan imal edilir. Yan kısımda yer alan fermuar ile kolayca giyilir ve fermuar üstü cırtlı bölüm ile fermuar dış etkilerden korunur. Ayrıca üst ve alt kısımlarda yer alan bağlama ipleriyle sıkıştırılarak ayağın içine su ve hava girişi engellenir.

 

 

Avagora Tozluk Özellikleri

 

tozluk nedir

Kumaş performansı:

Suya dayanıklı ve nefes alabilir kumaş

Aşınmaya dayanıklı, çalı ve kaya çizilmelerine karşı direçli

Rüzgara karşı dayanıklı

Suyu kaydıran lamine kumaş

Dayanıklı alt sabitleme kemeri

Çift dikişli fermuar üstü yan kapak

Farklı kullanım alışkanlıklarına uygun renk seçenekleri

 

Bu yazıya gelen bazı arama terimleri:

tozluk nedir
kar tozlukları
koşu için tozluklar
ayakkabı için tozluklar
avcılık için tozluklar
Satılık tozluk

Mağazamızdan tozluk ürünlerini inceleyip hemen sipariş verebilirsiniz.

 

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Bu ürünü sepete eklediniz: